Co je to kryptoměna

Co je to kryptoměna?


Kryptoměna je typ digitální měny (nebo chcete-li elektronických peněz). Kryptoměny používají kryptografii (techniku pro bezpečnou a šifrovanou komunikaci) pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci. Díky tomuto bezpečnostnímu prvku je téměř nemožné zfalšovat většinu kryptoměn, nicméně jejich bezpečnost je ovlivěna několika dalšími faktory. Většina kryptoměn jsou decentralizované systémy, které pracují na technologii zvané blokchain. Tu lze chápat jako databázi, kterou aktualizují těžaři po celém světě. Všechny transakce jsou anonymní a veřejně dostupné. Virtuální měna existuje pouze jako zápis v paměti počítače – nemá formu bankovky, nebo mince. Nejznámější a nejrozšířenější kryptoměnou je Bitcoin.

Základní vlastnosti kryptoměn

  • Decentralizace – Kryptoměny nemají žádnou centrální autoritu (banku). Kryptoměnu nelze kontrolovat vládou, či jinými institucemi za předpokladu, když je zajištěná dostatečná distribuce decentralizace.
  • Transparentnost – Kryptoměny jsou plně transparentní díky veřejné databázi zvané Blockchain. Ta zobrazuje všechny transakce, které proběhli v síti.
  • Anonymita – S transakcema kryptoměn nejsou spojené žádné osobní údaje (to ale neznamená, že transakce nelze vystopovat)
  • Nízké, nebo žádné poplatky za transakce – Ve srovnání s Bankami nabízí kryptoměny pouze dobrovolný poplatek, který zajišťuje rychlé zpracovaní transakce těžaři (ti transakci zařadí do Blockchainu)
  • Žádný prostředník – Kryptoměny se posílají napřímo bez prostředníků (bank, kreditních společností,…). Uživatelé spolu komunikují napřímo skrze P2P sítě.

Historie

První pokusy o zavedení elektronických peněž byli již v polovině 20 století, kdy docházelo k postupnému rozšiřování internetu. Účelem bylo vytvoření elektronického platebního nástroje, který by dokázal provést platby v realném čase bez ohledu na geografickou polohu obou stran. Vzniklo několik internetových platebních systémů, mezi které patřil např. Cybercash a Milicent. Jejich hlavní účel měli být tzv. Mikrotransakce s úšetřením nákladů, které souvisí s tradičními peněžními transakcemi. Tyto systémy nešlo označit jako náhradu skutečných peněz, spíše je lze chápat jako konkurenci šeku, nebo platební karty.

Jak lze získat kryptoměny

Kryptoměny lze získat v podstatě třemi způsoby – můžete je buď těžit, koupit, nebo s nimi obchodovat.

  • Těžba kryptoměn – Pro největší fanoušky kryptoměn je těžba obvyklou cestou, jak kryptoměny získat. Takzvaný “Mining” je proces, kdy těžař používá výpočetní výkon svého počítače k vyřešení šifry na posledním bloku řetězce. Pokud se mu to jako prvnímu podaří, blok tzv. Vytěží a získá za něj odměnu.
  • Nákup kryptoměn – Nákup kryptoměn pro většinu investorů představuje mnohem příjemější způsob, jak získat kryptoměny, než je těžit. Kryptoměny si můžete koupit buď na burze, ve směnárně, nebo automatu. Každá možnost se liší uživatelským prostředním i transakčními poplatky. Nejnižší poplatky nabízí mezinárodní kryptoměnové burzy, naopak Kryptomaty mají nejvyšši kurzy. Kryptoměny jsou pak uloženy v tzv. peněženkách.
  • Obchodování s kryptoměnami – Pro ty, co nechcou kryptoměny těžit, ani nakupovat se nabízí možnost jejich obchodování prostřednictím CFD kontraktů. Díky obchodování můžete spekulovat o ceně jednotlivých kryptoměn, aniž by jste je vlastnili. K tomuto obchodování se používají derivátové trhy.

Jak uchovávat kryptoměny

Protože kryptoměny nejsou regulované, ani garantované vládami, nebo institucemi je každý majitel kryptoměn sám zodpovědný za jich bezpečné uchování. Kryptoměny lze uchovávat několika způsoby – buď to dělá majitel sám, nebo tím pověří kryptoburzu (případně jinou instituci). Kryptoměny se uchovávají v tzv. Peněženkách, které jsou buď online (Hot wallet), nebo offline (Cold wallet). Pro kryptopeněženky lze v současnosti také využít pojištění, které nabízejí některé společnosti.

Kryptoměny a kriminalita

Díky pseudonymitě, kterou kryptoměny zaručují se občas používají pro nelegální obchody. Kryptoměny se dají snadno využít pro korupci, daňové podvody, nebo financování nelegálních činností (např. Terorismus, ransomware, obchodování s drogami). Asi nejslavnější případ využití kryptoměn s nelegální činností v praxi představoval proslulý “darknetový” server Silk Road, na kterém se dalo obchodovat s drogrami, zbraněmi a dalším kontroverzním zbožím.

Seznam kryptoměn

V současné době existuje více, jak 5000 jednotlivých kryptoměn. Spousta z nich funguje na stejné bázi a mají pouze kosmetické úpravy původní měny s odlišnými parametry (např. Časová distribuce, počet mincí,…) Část kryptoměn také využíva stejný blockchain – konkrétně platformu Ethereum. Seznam jednotlivých kryptoměn a informace o nich se dozvíte zde.

Závěr

Vzhledem k tomu, že se spekuluje o možné změně finančního systému v globálním měřítku, představují kryptoměny jednu z potenciálních variant budoucích peněz (například vláda Spojených států amerických již pracuje na vlastní kryptoměně). Nemusíte je nutně nakupovat, ani do nich investovat, určitě je ale dobré mít o nich alespoň přehled a základní informace. My věříme, že jsme Vám dostatečně vysvětlili, co to jsou kryptoměny a jak fungují. Pokud Vás kryptoměny zaujali, sledujte náš magazín, kde Vám budeme pravidelně přinášet nejen novinky ze světa kryptoměn.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.