Vyplatí se těžba Bitcoinu?

Vyplatí se těžba Bitcoinu? (2020)


Tězba kryptoměn je hodně diskutované téma. My se dnes podíváme na těžbu Bitcoinu. Má cenu investovat do vybavení a začít s těžbou? Pro většinu lidí ne.

Aktuální stav

Těžbě bitcoinů dnes dominují farmy s tisíci, nebo desítkami tisíc ASIC zařízení (specializovaná těžební zařízení). Pokud spekulujete nad rozjetím businessu s těžbou kryptoměn, raději se poohlédněte po něčem jiném. Pokud se však rozhodnete začít s těžbou pro zábavu, pořád z toho může být zajímavý koníček.

Náklady na těžbu Bitcoinu

S těžbou kryptoměn je spojeno několik nákladů, se kterými musí každý těžař počítat. Dva hlavní náklady při těžbe Bitcoinu jsou náklady na energie a vybavení – ASIC zařízení. Dále je potřeba počítat s náklady na provoz a údržbu těchto zařízení.

  • Náklady na energie – Pokud žijete někde, kde je levná elektřina, tak jste v obrovské výhodě. Právě kvůli nákladům na energie je těžba Bitcoinu běžná například v Číně, která má levnou vodní energii.
  • Náklady na vybavení – Dalším nákladem je investice do vybavení. Solidní zařízení pro těžbu stojí zhruba od 15 000 Kč do 70 000 Kč. Člověk, který kupuje jen jedno, nebo pár zařízení pro těžbu je v další nevýhodě, protože těžební farmy se díky velkému odběru dostanou na mnohem nižší cenu za jedno zařízení. Pokud se i přesto rozhodnete začít s těžbou a invetujete do těžícího zařízení, rozhodně se nedoporučuje na tomto zařízení šetřit. Nejnovější generace těchto zařízení obvykle nabízí nejrychlejší návratnost investic. Když se podíváte na bazary, případně aukční servery, určitě narazíte na staré těžební zařízení, které se dají pořidit i za zlomek původní ceny. To má ale svůj důvod – tato stará zařízení jsou tak neefektivní, že náklady na energie převýší potencilní výnosy (pokud nemáte zdroj energie zadarmo). Další negativní fakt je ten, že těžební zařízení velmi rychle stárnou. Pokud si koupíte miner, který právě vyšel, můžete dosáhnout maximální účinnosti mezi 6-12 měsícem provozu, než vyjde nová generace a vaše zařízení bude zastaralé. Potom už jej ani neprodáte tak, aby jste získalí část investice zpátky, protože zařízení bude mít jen zlomek původní hodnoty.
  • Náklady na provoz – Většina malých těžařů spolupracuje v těžebním „poolu“, který si účtuje poplatky (běžně okolo 1%-2% z vytěžku). Ještě je potřeba počítat s poplatky za těžební software.
  • Náklady na údržbu – Těžební zařízení pracují v takovém výkonu, že jsou téměř horké a hlasité, jako fén. Aby jste tyto zařízení udrželi v bezpečném provozu, budete muset vyřešit chlazení a pravděpodobně i zvukovou izolaci.

Takže má cenu začít těžit Bitcoin?

Jak jsme si řekli na začátku, pro většinu lidí ne. Zkusme si uvést příklad, jak efektivní by bylo jedno těžební zařízení Toddminer C1 od společnosti Todek, které vyšlo v Březnu 2020 a stojí 700 $ (15320 Kč). Toto zařízení dosahuje maximálního hashrate 1.55Th/s při spotřebě 1380W. Průměrná cena energie ke dni psaní tohoto článku je 4,10 Kč/kWh.

Profitabilita těžby Bitcoinu s průměrnou cenou energií
Profitabilita těžby Bitcoinu s nulovými náklady na energie

Jak vidíte, při orientačním výpočtu porfitability této těžby by jsme se nedostali do zisku. Vzhledem k atuální ceně energií a kurzu Bitcoinu by jsme byli každý měsíc o zhruba 4000 Kč v mínusu. Když by jsme nepočítali náklady na energie, dostali by jsme se k zisku 1059 Kč za rok, což je směšné vzhledem k pořizovací ceně těžebního zařízení a faktu, že zde nejsou započítány další náklady spojené s těžbou. Pro výpočet vaší těžby Bitcoinu, případně dalších kryptoměn můžete použít kalkulačku v sekci trh a nástroje.

Závěr

Vzhledem k současnému stavu je pro většinu investorů vhodnější Bitcoin (i ostatní kryptoměny) kupovat, než je těžit. I přesto se ale najdou nadšenci, kteří věří ve výrazné zhodnocení kryptoměn v budoucnu a proto do těžby investují i za cenu současných ztrát. A co vy, těžíte kryptoměny, nebo preferujete jejich nákup? Napište nám do komentářů.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.